Farba gruntująca - kiedy stosować??>

Prawidłowe przygotowanie ściany do malowania jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli na osiągnięcie estetycznego i trwałego efektu po nałożeniu dekoracyjnej warstwy farby. W tym celu można zastosować między innymi  różne farby podkładowe i gruntujące.

Kiedy gruntować?

Wszystkie nowe ściany zawsze będą potrzebowały gruntowania. Farba gruntująca jest nakładana na nowe tynki i gładzie gipsowe, a także na ściany z których została usunięta stara farba. Dodatkowego gruntowania będą wymagały również wszystkie poprawki, uzupełnione ubytki i nierówności, a także miejsca, w których usunięto zacieki i inne niedoskonałości ściany.

Oszczędzanie na gruntowaniu to poważny błąd. Zrezygnowanie z odpowiedniego przygotowania ściany może znacznie utrudnić późniejsze malowanie. Konieczność wprowadzania wielu poprawek sprawi, że wykończenie ścian będzie dużo bardziej pracochłonne i kosztowne.

Dlaczego warto?

Zrezygnowanie z zastosowania farby gruntującej na powierzchni, która wymaga takiego środka, prowadzi do tego, że farba dekoracyjna nie będzie się prawidło wiązać ze ścianą. Oznacza to na przykład ryzyko pękania i łuszczenia się powłoki. Także malowanie będzie trudniejsze - farba może odchodzić od ściany w czasie zrywania taśmy malarskiej.

Bez odpowiedniego zagruntowania powierzchnia ściany po nałożeniu farby malarskiej będzie miała niejednolity kolor, powstaną przebarwienia i niejednorodna struktura.


Tags: