Lepik na zimno - niezastąpiony towarzysz każdej budowy?>

Współczesne budownictwo opiera się na nowoczesnej chemii budowlanej. Globalne koncerny i niewielkie specjalistyczne zakłady prześcigają się w tworzeniu nowych lub udoskonalaniu znanych od lat produktów.


Jedną z grup takich produktów są masy bitumiczne (asfaltowo-żywiczne), które odpowiednio zmodyfikowane przez dodanie odpowiednich związków chemicznych uzyskują nowe właściwości.

Ich ogólną zaletą jest oczywiście uzyskiwanie elastycznej powłoki, odpornej na czynniki atmosferyczne głównie wilgoć i niskie temperatury, które nie mogą być przyczyną utraty plastyczności i dobrego związania z podłożem.


Kluczową cechą masy bitumicznej musi być łatwość transportu i przechowywania oraz wygoda stosowania, dlatego taką popularnością cieszy się lepik na zimno. Dawniej kojarzony z przyklejaniem pap asfaltowych do różnych podłoży zwykle betonowych, przy obecnych jego właściwości z powodzeniem stosuje się go wszelkiej hydroizolacji bezspoinowej, oczywiście w warunkach zewnętrznych. Zastosujemy go na beton, beton komórkowy, tynki cementowe i cementowo-wapienne, cegłę, blachę, a nawet drewno.


Silne związanie z powierzchniami sprawia że powłoka jest odporna nie tylko na działanie wilgoci, ale również na działanie kwasów i zasad (oczywiście do pewnego stopnia stężenia, zwykle są to słabe kwasy i słabe zasady), a przede wszystkim odporna na działanie... czasu.

Współczesny lepik na zimno dobrej jakości wytrzyma dziesięciolecia, nawet zastosowany w gruncie, który nierzadko zawiera agresywne związki.


Powyższe cechy lepiku, stałe jego udoskonalanie oraz stosunkowo niska cena wróżą mu dalszą, wieloletnią karierę w branży budowlanej, mimo jej błyskawicznego rozwoju.

Tags: